×
بیتحرف ماحرف شما
x - »
| 31 ارديبهشت 1403, 4:08 ق.ظ
0098 21 88961224

ادیسه / هومر

اُدیسه ادامهٔ ایلیاد است و به صورت مجموعه ای حماسی از سرودها ست که شیوهٔ نقل آن با ایلیاد تفاوت دارد.
ادیسه سرگذشت بازگشت یکی از سران جنگ تروآ (ادیسیوس یا الیس) فرمانروای ایتاکا است. در این سفر که ده سال به درازا می انجامد ماجراهای خطیری برای وی و همراهانش پیش آمده. در نهایت ادیسیوس که همگان گمان می نمودند کشته شده، به وطن خود بازگشته و دست متجاوزان را از سرزمین خود کوتاه می کند.
نام این کتاب - که در اواخر قرن ۸ پیش از میلاد مسیح نگاشته شده است - در بسیاری از زبان ها هم معنای سرگردانی و آوارگی است.
"ادیسه در این داستان در حالی که با غرور فکر می کند به تنهایی قلعه را تصرف کرده محکوم می شود تا ابد در دریا سرگردان بماند. در این سرگردانی دیری نمی رسد که به جزیره ای می رسند که در آن غاری با غذای فراوان وجود دارد. او و افرادش در غار به عیش و نوش مشغول می شوند ولی سرانجام از دست غول غار فرار می کنند. ادیسه دوباره راهی دریا می شود و برای برداشتن آب به جزیره ای پا می گذارد، در آن جزیره آنوس فرمانروای باد و طوفان باد را داخل کیسه کرده و به ادیسه می دهد. در راه در حالی که ادیسه در خواب است افرادش خیانت کرده و در کیسه را به امید طلا باز می کنند ، اما طوفان حاصل از باد داخل کیسه ؛ آنها را دوباره در جزیره ای ناشناخته در دریا می برد و ..."
آیا این داستان آشنایی برای اهالی انقلاب نیست؟!

دانلود فایل PDF 1
دانلود فایل WORD